Om Svendborg Roklub

Klubbens medlemstal ligger stabilt omkring ca. 150 aktive.

SPORTSLIGE AKTIVITETER:

  • Roning på vandet 
  • Roning i romaskine 
  • Forskellig styrketræning m.m. i vores motionsrum hele året rundt.
  • Svømning i Svendborg Svømmehal 1 time om ugen i vinterhalvåret.

KLUBLIV

Klubben  summer af liv og aktivitet stort set hver dag fra tidlig morgen til sen aften.

Udover de sportslige og motionsmæssige aktiviteter sørger medlemmerne selv for al drift og vedligeholdelse af huse og både. Det er en meget stor og krævende opgave, som kun kan lade sig gøre igennem en enestående indsats fra en meget stor del af klubbens medlemmer.

Adresse og kontakt

Adresse: Østre Havnevej 20, 5700 Svendborg, Cvr nr.  3039 5077

Formand Brian Christensen, mail: formand@svendborgroklub.dk

Historie

Svendborg Roklub er stiftet 12. april 1894 og er således en klub med lange og stolte traditioner.

I lange perioder har klubben gjort sig gældende på kaproningsbanerne med adskillige nationale og internationale mesterskaber til følge. I alle årene har motionsroningen stået højt på klubbens aktivitetsliste.

Klubhuset

ligger smukt, på lejet grund, ved Christiansmindestien og indsejlingen til Svendborg Havn. Huset er et smukt gammelt træhus fra 1934, som klubben overtog til ejendom i 1975. Desuden har klubben en lille hytte på Skarø. Det oprindelige Skarøhus blev indviet i 1951, men efter mange års hårdt slid af vind og vejr samt adskillige oversvømmelser blev huset nedrevet og erstattet af et nyt i 2005.

Østre Havnevej 20, Svendborg

stre Havnevej 20